Dokonując zakupu przedmiotów lub usług spotykamy się z kasą fiskalną. Może być obsługiwana przez kasjera. W większych sklepach klienci coraz częściej zachęcani są do skorzystania z kas samoobsługowych. Urządzenia te, obsługiwane przez pracownika lub samego kupującego otaczają nas z każdej strony. Nie jest to wymysł przedsiębiorców. Obowiązek rejestrowania transakcji na kasie jest wymagany prawem państwowym.
Kasa fiskalna – do czego służy?
Kasy fiskalne, występujące w różnych wersjach i odmianach znajdziemy na stronie https://www.mezametlublin.pl/. Urządzenie służy rejestracji sprzedawanych produktów lub świadczonych usług wraz z obrotem finansowym towarzyszącym transakcjom. Ich potwierdzenie otrzymuje się w postaci papierowego paragonu fiskalnego. Osoba płacąca ma wgląd w to, za co zapłaciła. Na paragonie podana jest data zakupu, cena za produkt lub usługę oraz łączna kwota. Jeśli zakup dokonywany jest na firmę, to w określonych przypadkach, jeśli został na nim umieszczony NIP nabywcy, nie trzeba dodatkowo wystawiać faktury. Otrzymany dowód zakupu jest dokumentem wymagany w ewentualnym procesie reklamacyjnym. Zapis kasowy służy również do rozliczeń przedsiębiorcy z systemem fiskalnym.
Kasy fiskalne – z czego są zbudowane i na co zwrócić uwagę?
Każda kasa fiskalna składa się z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki i modułu fiskalnego. Drukarka tworzy paragon. Istnieją dwa rodzaje mechanizmów drukujących: termiczny i igłowy. Pierwszy charakteryzuje się szybkością, bezgłośną i wydajną pracą. Jego minusem jest blaknięcie nadruku. Mechanizm igłowy pracuje głośno i powoli. Jednak świetnie zachowuje kopie paragonów.
Moduł fiskalny jest jednym z najważniejszych elementów kasy. Jest to układ elektroniczny, który dysponuje nieusuwalną pamięcią. W niej zapisywane są informacje o operacjach wykonywanych na kasie. Pamięć kasy zachowuje listę wszystkich towarów i usług, które oferuje dana firma. Element ten jest starannie zabezpieczony przed ingerencją z zewnątrz. Są nimi plomby na obudowie kasy.
Istnieje szeroki wybór kas: małych, średnich, systemowych, pracujących w trybie stacjonarnym lub mobilnym. Dlatego przedsiębiorca może wybrać takie urządzenie fiskalne, które będzie odpowiadać potrzebom jego firmy lub sklepu.