Co jest lepsze: konto oszczędnościowe czy lokata?

Na koncie osobistym masz już zgromadzone środki, które chcesz pomnażać? Rozważasz założenie rachunku oszczędnościowego lub lokaty? Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Na koniec lipca 2018 roku Polacy zgromadzili na depozytach bankowych 774 mld zł. Chociaż nadal sporą popularnością cieszą się lokaty, coraz więcej osób wybiera konta oszczędnościowe. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, ale nie jest pozbawione również wad. Nic więc dziwnego, że nadal pojawiają się dylematy wyboru między oprocentowanym rachunkiem a lokatą.

Konta oszczędnościowe – kiedy się opłacają?

Konta oszczędnościowe to popularne produkty bankowe, które pozwalają na pomnażanie środków bez żadnego ryzyka. Do głównych zalet takiego rozwiązania zaliczyć można m.in.:

  • odkładanie pieniędzy już od 1 zł,
  • swobodę w dysponowaniu kapitałem – można je wypłacać w dowolnym momencie,
  • dowolność we wpłatach pieniędzy – systematycznie można zwiększać kwotę lokowaną na rachunku.

Na uwagę zasługuje również miesięczna kapitalizacja odsetek. Dzięki temu – poprzez wykorzystanie mechanizmu procentu składanego – każdego miesiąca powiększa się kapitał, od którego w kolejnych miesiącach naliczane są odsetki.

Minusem kont oszczędnościowych są opłaty pobierane za wypłatę środków. Pierwsza wypłata jest najczęściej darmowa, zaś za kolejne trzeba zapłacić. Z jednej strony jest to wada, jednak takie podejście stanowi równocześnie motywację – zniechęca do wypłaty środków zbyt często.

Rozważ konto oszczędnościowe, jeśli:

  • dopiero zaczynasz oszczędzać większe kwoty,
  • chcesz decydować o wielkości wpłat,
  • zależy Ci na możliwości wpłaty środków w dowolnym momencie,
  • chcesz mieć stały dostęp do pieniędzy,
  • nie chcesz tracić wszystkich odsetek w momencie wypłaty kapitału.

Lokaty – czy warto je zakładać?

Lokaty to kolejny produkt bankowy, który pozwala na pomnażanie zysków. Chociaż oprocentowanie nie należy do najwyższych i nie zachęca do lokowania kapitału, wiele osób decyduje się na taki krok.

Plusem lokat może być większa motywacja do oszczędzania – wypłata środków przed terminem zapadalności jest jednorazowa, efektem czego oszczędzający traci wszystkie odsetki. To jednak oznacza spore ograniczenie w momencie niespodziewanego wydatku – trzeba albo liczyć się z brakiem zysków, albo szukać pieniędzy w innym źródle.

Lokaty to dobry pomysł dla osób, które zgromadziły więcej środków – minimalne kwoty depozytów wynoszą bowiem od 500-1000 zł.

Konto oszczędnościowe nie wyklucza lokaty

Pamiętaj, że konto oszczędnościowe może stanowić jeden z elementów dywersyfikacji portfela finansowego. Fakt, że decydujesz się na otwarcie rachunku nie wyklucza możliwości założenia lokaty. Jeżeli więc masz już sporo oszczędności, zdeponuj je na lokacie i zacznij gromadzić kolejną porcję pieniędzy na oprocentowanym rachunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here