Australia

Australia to niezwykła kraina, która od wieków fascynuje Europejczyków. Jest jedynym na świecie kontynentem, stanowiącym jednocześnie całe państwo. Z powodu oddalenia od innych masywów lądowych wykształciła się tu niepowtarzalna fauna i flora. W Australii wciąż obecne są echa historii rdzennych mieszkańców tego lądu – Aborygenów.

Opera w Sydney

Niezwykły budynek, zaprojektowany w stylu ekspresjonistycznym przez architektów – Jorna Utzona i Ave Arupa – stał się symbolem Sydney. Gmach mieści między innymi 5 sal, w których regularnie odbywają się koncerty i przedstawienia. Znajdują się tu największe organy na świecie. Do budowy opery użyto takich materiałów jak beton, szkło, stal, a powierzchnię nietypowego dachu pokrywają ceramiczne płytki, odbijające światło w słoneczne dni. Od 2007 roku ta perła modernistycznej architektury figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Uluru – święta góra Aborygenów

Ta formacja skalna znajduje się na terenie Parku Narodowego Uluru – Kata Tjuta. Swój niezwykły czerwony kolor zawdzięcza odmianie piaskowca zawierającej znaczną ilość tlenków żelaza. Według dawnych wierzeń Aborygenów góra jest zamieszkiwana przez duchy przodków, którym nie należy zakłócać spokoju. Dlatego od 2019 roku nie wolno wspinać się na Uluru. Wyjątkową atrakcją jest obserwowanie, jak ten skalny monolit zmienia kolory o poranku i wieczorem w zależności od oświetlenia.

Wielka Rafa Koralowa – ojczyzna rybki Nemo

Jeśli rozważasz wakacje w Australii, nie możesz zapomnieć o tym wyjątkowym podwodnym świecie zbudowanym przez szkielety koralowców, czyli niewielkich organizmów należących do parzydełkowców. Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1981 roku. Jest tak wyjątkowa dzięki występowaniu na jednym terenie niesamowitego bogactwa gatunków mięczaków oraz ryb; między innymi błazenków, znanych dzięki filmowi „Gdzie jest Nemo?”. Sezon na nurkowanie trwa przez cały rok, dlatego turyści mogą pod wodą na własne oczy zobaczyć meduzy, żółwie czy wielobarwne ryby.  Niestety, powolne ocieplanie się wód oceanicznych stanowi poważne zagrożenie dla dalszego istnienia raf koralowych.

Tasmania

Niezwykłość tej niedużej wyspy wynika z bogactwa niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt i roślin. W Parku Narodowym Narawntapu przy odrobinie szczęścia można spotkać diabły tasmańskie, kangury olbrzymie i rdzawoszyje, kolczatki australijskie czy endemiczne gatunki ptaków. W stolicy wyspy – mieście Hobart – zachowały się w dobrym stanie budynki z ery kolonialnej. Znajduje się tam także odwiedzić Teatr Królewski – najstarszy teatr w Australii.

Góra Kościuszki – na cześć naszego rodaka

Nazwa tego położonego w Górach Śnieżnych szczytu przypomina o polskim akcencie w historii Australii. Pierwszym Europejczykiem, który w 1840 roku odkrył i zdobył górę Kościuszki był Polak – Paweł Edmund Strzelecki. Góra Kościuszki wznosi się na wysokość 2228 metrów n.p.m. Prowadzi na nią kilka tras wspinaczkowych. Na wysokość 1930 metrów n.p.m. można wjechać kolejką linową.

Adelaide – miasto kościołów

Adelaide swoją nazwę zawdzięcza królowej Wielkiej Brytanii – Adelajdzie, żonie Wilhelma IV. Przydomek miasta pochodzi zaś od znajdujących się w mieście licznych kościołów różnych wyznań. Ma to związek z historią Adelaide, w którym chętnie chronili się uchodźcy z Europy i Azji. Nieopodal miasta znajduje się kraina australijskich winnic – w słynnej dolinie Barossa znajduje się ich prawie 150.

Canberra

W XIX wieku o status stolicy Australii rywalizowały Melbourne i Sydney. Na mocy ustalonego kompromisu na początku XX wieku pomiędzy tymi dwoma miastami zaczęto budowę nowego miasta – właśnie Canberry – które stało się stolicą tej krainy. Nazwa pochodzi od aborygeńskiego słowa oznaczającego miejsce spotkań. W mieście znajdują się liczne budynki użyteczności publicznej i budowle kulturalne: gmach Parlamentu, Australijskie Muzeum Wojny czy Australijska Galeria Narodowa.

Kalgoorlie – miasteczko z czasów gorączki złota

Miłośników historii planujących wakacje w Australii z pewnością zainteresuje to miasteczko, jakby żywcem wyjęte z westernów. Powstanie Kalgoorlie było ściśle związane z odkryciem na tych terenach rudy złota. Miejsce, gdzie poszukiwacz złota Patrick Hannan wraz ze swoimi towarzyszami w 1893 roku odkrył złoto, nazywane jest Złotą Milą. W okolicy działa największa odkrywkowa kopalnia złota na półkuli południowej, nazywana potocznie The Super Pit. Słowo Kalgoorlie wywodzi się z języka aborygeńskiego i oznacza odmianę gruszek.

Wave Rock – skała w kształcie fali

Ta niesamowita granitowa formacja skalna przypomina ogromną falę oceaniczną. Została ukształtowana przez wpływ czynników atmosferycznych miliony lat temu. Kolorowe, pionowe pasy na powierzchni skały są wynikiem wypłukiwania minerałów przez wodę. Wave Rock, podobnie jak bardziej znana Uluru, stanowiła święte miejsce dla okolicznych plemion rdzennych mieszkańców Australii.

Królewskie Ogrody Botaniczne w Melbourne

Założone w 1846 roku, Ogrody Botaniczne zdecydowanie zasługują na swoją „królewską” nazwę. Można tu znaleźć zarówno rodzime australijskie rośliny, jak i gatunki sprowadzone z Europy. Zgromadzona w Melbourne kolekcja roślin jest wyjątkowo bogata, ponieważ liczba gatunków przekracza 10 tysięcy. Na terenie Ogrodów znajduje się Narodowe Herbarium Victorii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here