Wskazania do rezonansu magnetycznego a wykonanie badania

Wielu pacjentów słysząc o badaniu rezonansem magnetycznym od razu się stresuje i zaczyna odczuwać pewne obawy. Tymczasem jest to jedno z najbardziej nieinwazyjnych i bezbolesnych badań diagnostycznych. W dodatku o bardzo wysokiej skuteczności działania, która pozwala wykryć wiele chorób już na ich wczesnym etapie rozwojowym.

Skierowanie na rezonans

Badanie tego typu można wykonać albo na NFZ albo prywatnie i to ten drugi sposób okazuje się najczęściej szybszy. Badanie robione jest często od ręki, nawet drugiego dnia po zapisaniu dzięki czemu pacjent bardzo szybko otrzymuje wyniki, które może przekazać lekarzowi do oceny. Samo skierowanie na rezonans magnetyczny można wykonać też w publicznej placówce, jednak trzeba się liczyć z długim okresem oczekiwania na takie badanie.

Wskazania zdrowotne

Co do zasady badanie rezonansem magnetycznym w http://www.eurodiagnostic.pl/ może być wykonane każdej osobie, a u której istnieje podejrzenie rozwoju takich chorób jak na przykład nowotwory. Jednak niektóre czynniki wykluczają przeprowadzenie badania, a są to między innymi klaustrofobia lub inne lęki związane z małymi przestrzeniami, posiadanie w ciele trwałych elementów metalowych (protezy) lub podejrzenie ich posiadania. Z rezonansu ze środkiem kontrastowym nie powinny korzystać osoby chore na nerki. W ich przypadku badanie wykonuje się bez kontrastu, co może dać nieco mniej dokładne wyniki, ale nie zmienia to w żaden sposób wysokiej wartości diagnostycznej rezonansu.

Bezpieczne badanie

Samo badanie przebiega w prosty sposób. Pacjent ubiera się w specjalny strój lub zostaje we własnym ubraniu, o ile nie ma ono żadnych metalowych części. Następnie na noszach zostaje wsunięty w maszynę, gdzie powinien przez kilka minut leżeć w bezruchu. Może mieć zamknięte oczy, ale nie może się odzywać, ponieważ mogłoby to zaburzyć badanie i jego wyniki. Dla pacjentów z klaustrofobią dopuszczalne jest wprowadzenie do pomieszczenia osób, które znają, aby je uspokoiły. Dotyczy to również małych dzieci i ludzi starszych, które podczas badania mogą odczuwać pewien niepokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here