Używane komputery

Pytanie powraca przy kolejnej wymianie sprzętu komputerowego w firmie. Co możemy zrobić, jakie rozwiązanie wybrać? Zwykle widzimy ograniczoną liczbę możliwości a właściwie jedną – utylizację. Może się okazać realna ale też nie jedyna. Wystarczy chwila zastanowienia a najlepiej pomoc firmy, która zna rynek używanego sprzet komputerowego.

Ważne by na początku ustalić ile urządzeń jest nie potrzebnych w firmie, w jakim są stanie, czy są uszkodzone, czy nie działa jeden lub więcej podzespołów itp. Optymalne będzie przeprowadzenie audytu technicznego. Jest istotny. Mamy konkretne informacje, które pozwolą nam oszacować konkretną cenę. A w przypadku używanych komputerów to niezwykle istotne. Braki, uszkodzenia, widoczne ślady eksploatacji mogą wpłynąć na wartość. Im mniejsze tym większa szansa na dobrą, ponowną sprzedaż. Nabywcy używanego sprzętu typu laptopy to coraz liczniejsza grupa. Zwracają uwagę na tego rodzaju szczegóły. Warto więc wcześniej je sprawdzić i jeżeli naprawić jak najwięcej. Zwykle wymaga to naprawde minimalnych nakładów finansowych ale zwrócić może się z nawiązką.

Audyt sprzętu może również wykonać firma zajmująca się skupem używanych komputerów. Ona też przedstawi propozycję odkupu całości partii. To bardzo dobre i korzystne rozwiązanie. Daje możliwość oszczędności czasu, który zwykle zajmuję tego rodzaju sprawy. Pozwoli również przyspieszyć proces sprzedaży. Firmy jak SELKEA posiadają sprawdzony system dystrybucji używanych komputerów. Wiedzą czego klienci poszukują, jak szybko można to sprzedać i za ile. Mogą nie tylko przygotować wycenę ale też zająć się inwentaryzacją, spisem urządzeń, ustaleniem które do sprzedaży a, które do utylizacji. Jeżeli pojawią się drobne uszkodzenia możliwe będzie ich szybkie naprawienie. Posiadają centra serwisowe a w nich narzędzia i ludzi, którzy wiedzą jak przywrócić sprawność uszkodzonym komputerom i później je dobrze sprzedać.

Ważnym elementem wymiany służbowych komputerów w firmie jest usunięcie danych z nośników. Bez względu na to czy planujemy je ponownie sprzedać czy oddać do recyklingu dane nie mogą pozostać. Pamiętaj mogą je używać osoby do tego uprawnione. Jeżeli jest możliwe, że komputery trafią do osób, które takiego upoważnienia nie uzyskały nie ryzykuj usuń je. Każde zdarzenie, w którym osoby postronne mają dostęp do danych wrażliwych firmy to przestępstwo. W praktyce oznacza konsekwencje prawne i pokaźne kary finansowe. Należy więc zastosować możliwie najlepszą metody by je zabezpieczyć przed odczytaniem.

Optymalne rozwiązanie to programowe nadpisywanie danych Jak to działa? Potrzebne jest specjalistyczne software. Dostępne są bezpłatne – raczej do użytku prywatnego. Dla firm rekomendujemy rozwiązania profesjonalne, które wymagają zakupu licencji i opłat abonamentowych. Najlepszym wyjściem będzie jednak outsourcing działań w tym zakresie. Firmy specjalizujące się w usuwaniu danych elektronicznych – jak SELKEA – posiadają nie tylko wymagane oprogramowanie ale również zespół specjalistów. Usuwanie danych nie jest może jakąś tajemną wiedzą. Niemniej jednak wymaga dobrej znajomości budowy komputera i wiedzy dotyczącej zapisu i usuwania zapisanych dotychczas na dysku informacji. W trakcie procesu mogą zdarzyć się problemy, system może wymagać konfiguracji i wtedy bez umiejętności i wiedzy trudno ruszyć. Dodatkowo programowe usuwanie danych wymaga czasu. Nośniki zawierające duże ilości danych mogą potrzebować kilku godzin by proces mógł być w pełni zrealizowany. Wreszcie istotne jest również to czy usuwanie rzeczywiście zostało wykonane dobrze. Często działania podejmowane w firmie zupełnie nie zabezpieczają danych przed ponownym odczytaniem Proste sposoby jak dodanie do kosza na śmieci na pulpicie plików czy folderów niegdy nie oznacza usuwania! To zaledwie informacja dla systemu, że przestrzeń na dysku jest wolna. Dane jednak nadal tam są i bardzo łatwo można je odczytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here