Import z Chin potrzebne dokumenty

Istnieje wiele obaw wśród osób, które interesuje import z chin. Wątpliwość wybudzają między innymi potrzebne dokumenty importowe. Wszak jest to współpraca firm, które dzielą nie tylko tysiące kilometrów, ale też kultura biznesowe oraz język. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty są niezbędne do importowania towarów z Chin do Polski.

Faktura handlowa

Faktura importowa lub inaczej faktura handlowa to główny dokument potrzebny przy imporcie z Chin. Za jej poprawne wystawienie odpowiada dostawca, czyli producent z Chin. Dokumentuje on fakt zawarcia transakcji z chińskim dostawcą (lub z agencją pośredniczącą jak np. Fullbax). Po angielsku dokument ten nazywa się Commercial Invoice. Jest niezbędny przy czynnościach takich jak odprawa celna oraz rozliczenie VAT importu z Chin.

Główne informacje, które muszą się w niej znaleźć, to numer faktury i data jej wystawienia oraz nazwa i adres importera oraz producenta w Chinach. Ponadto muszą musi być tam wyszczególniona ilość i rodzaj/ towarów lub ewentualnie symbole artykułów (zgodne z HS Code), a także cena każdego artykułu w określonej walucie (zazwyczaj w USD). Na fakturze handlowej wpisuje się też  wartość całego towaru oraz warunki dostawy wg. Incoterms 2010, a także informację o pochodzeniu wysyłanego towaru.

Packing list, czyli specyfikacja towarów

Specyfikacja towaru przy imporcie z Chin to ważny i obowiązkowy dokument importowy. Jest niezbędny przy odprawie celnej oraz stanowi parę dla faktury handlowej. Za jego sporządzenie (w języku angielskim) odpowiedzialny jest dostawca dóbr.

Specyfikacja towaru zawiera przede wszystkim listę przesyłanych produktów, które zostały załadowane na statek czy na pokład samolotu. Chodzi o informacje takie jak liczba sztuk i całkowita liczba kartonów, waga jednostka oraz waga całkowita netto i brutto, objętość paczek oraz rodzaj opakowań. Ponadto znajdują się tam dane dostawcy i odbiorcy, warunki dostawy oraz przedmiot transakcji. Co istotne, ten dokument importowy musi zawierać dokładnie te same dane co faktura handlowa.

Konosament – list przewozowy

Konosament (Bill of Lading lub B/L) jest jednym z najważniejszych dokumentów w sytuacji, kiedy korzystamy z transportu morskiego. Konosament to inaczej list przewozowy, który stanowi potwierdzenie załadunku. Dokument ponadto potwierdza, że towar został wydany przewoźnikowi oraz załadowany na pokład statku.

Co istotne konosament (czyli Bill of Lading jest jedną z formą poświadczenia, że zamówiony towar jest obecnie w posiadaniu przewoźnika i że ma on obowiązek wydać go odbiorcy. Co ważne, wydanie towaru musi odbyć się zgodnie z zasadami zapisanym w konosamencie. Ten dokument transportowy przy imporcie z Chin wypełniany jest z reguły przez spedytora, do tego w języku angielskim.

Świadectwo pochodzenia

Dokumenty importowe przy sprowadzaniu towarów z Chin mogą obejmować także dołączenie dodatkowych świadectw. Jednym z nich jest świadectwo pochodzenia, czyli po angielsku Certificate of Origin. To po prostu oznaczenie, że towar został wyprodukowany w Chinach. Ponadto niektóre towaru uważane według stosownych norm za niebezpieczne powinny posiadać oznakowanie i klasy dla transport ADR, RID oraz AND.

Innym dokumentem często wymaganych do odprawy celnej jest deklaracja zgodności (ang. Declaration of Conformit), której fizycznym wyrazem jest oznaczenie CE lub inaczej Certyfikat CE. Poświadcza on zgodność towaru z normami europejskimi.  Stanowi on dowód, że dany towar spełnia standard jakości i bezpieczeństwa. Certyfikat CE nie obowiązuje dla wszystkich kategorii towarów, lecz tylko dla tych objętych dyrektywami unijnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here