Elektronika i robotyka - dla kogo jest to zajęcie?

Elektronika i robotyka to zajęcia, którymi może zajmować się każdy. Może to być dziecko, które chce się nauczyć ciekawych rzeczy czy student, który studiuje robotykę, ale i taki, który wybrał polonistykę, ale ciekawi go elektronika. Równie dobrze może to być osoba w średnim lub podeszłym wieku. Wszystko zależy od zaangażowania i zainteresowań, warto jednak wiedzieć, że robotyka jest tak ciekawym kierunkiem między innymi dla tego, że łączy w sobie wiele dziedzin – przede wszystkim elektronikę, mechanikę i informatykę. Jak uzyskać dodatkową pomoc do Twoich studiów, zacząć swoją przygodę z robotyką zupełnie od zera albo spróbować zarazić pasją dziecko?

Jak zacząć samemu lub przyspieszyć sobie naukę na studiach?

Jest wielu uczniów, którzy już idąc do szkoły wiedzą, w jakim kierunku będą chcieli pójść na studia, aby rozwijać swoje zainteresowania. Często zdarza się też sytuacja, kiedy dorosły człowiek z pracą i obowiązkami zaczyna żałować, że nie podjął wcześniej próby rozwijania swojej pasji. W przypadku robotyki lub elektroniki tak naprawdę nie jest nigdy za późno na nadrobienie zaległości, ani za wcześnie, żeby zacząć. Zarówno osoba pracująca może zacząć spełniać swoje marzenie, jednocześnie pracując, jak i uczeń szkolny może rozpocząć naukę robotyki jeszcze przed studiami. To rozwijające i twórcze zajęcie. Jednym z najprostszych rozwiązań jest skorzystanie z kursów zamieszczonych w internecie. Przed rozpoczęciem z korzystania warto upewnić się, że dany portal prezentuje wysoki poziom, dzięki czemu można być pewnym, że zawarte tam informacje są wiarygodne. Ryzyko polega na tym, że ucząca się osoba nabędzie złych nawyków i trudno będzie się ich później oduczyć. Jednym z najbardziej znanych i cenionych miejsc tego typu w polskim Internecie jest blog Forbot.

Z czego warto korzystać na blogach z kursami?

W tego typu miejscach często oprócz kursów zamieszczone są jeszcze takie podstrony jak forum, gdzie użytkownik może poradzić się każdego w tematyce strony. Nierzadko do takich projektów angażują się wieloletni pasjonaci, studenci uczelni wyższych, profesorowie czy osoby pracujące w zawodzie. Kursy Forbot charakteryzują się prostym podejściem do omawianych tematów. Większość materiałów na blogu dotyczy podstaw elektroniki, rozwijania umiejętności programowania oraz wykorzystania płytek Raspberry Pi czy Arduino oraz druku 3D. Każdy materiał znajduje się w jednej z kategorii stopnia zaawansowania, dlatego osoby początkujące nie powinny mieć problemu z dobraniem materiałów do nauki. Artykuły są pisane prostym językiem, zamieszczane są tam również screeny z ekranów oraz grafiki instruktażowe. Dodatkowy atutem jest także znakomita dostępność specjalnie przygotowanych zestawów narzędzi i części potrzebnych do wykonywania wszystkich zadań i ćwiczeń opisanych w artykułach. Forbot aktywnie współpracuje z jednym z najpopularniejszych w Polsce sklepów ze sprzętem do elektroniki, automatyki i robotyki – Botland. Można znaleźć tam gotowe zestawy do wykonywania zadań szkoleniowych z darmowych kursów Forbot, ale również takie akcesoria jak obudowy do płytki rozwojowej Arduino Uno czy kubek z napisem “Forbot” dla najwierniejszych fanów.

Jak zarazić dziecko pasją do robotyki?

Dzieci najlepiej uczą się, jeżeli nauka jest połączona z zabawą. Wiele firm na świecie, wiedząc o tym, zaprojektowało specjalne roboty edukacyjne, które są w stanie wdrożyć nawet najmłodszych w podstawy robotyki i programowania. Chodzi o urządzenia, które najczęściej należy samodzielnie zmontować, a następnie zaprogramować, przy czym nierzadko oprócz sposobu opisanego w instrukcji można te zadania wykonać na bardzo wiele różnych innych sposobów, które uczeń może sam wymyśleć. Takie urządzenia rozwijają kreatywność, a także uczą wartościowych umiejętności i specyficznego sposobu myślenia. Można łatwo je nabyć między innymi w opisywanym wcześniej sklepie internetowym pod adresem botland.com.pl/pl/. To miejsce, gdzie znajdziesz szeroki wybór urządzeń tego typu, opisywanych wyżej zestawów oraz wszelkiego rodzaju narzędzi i elementów wykorzystywanych do elektroniki, automatyki i robotyki zarówno przez specjalistów, jak i przez amatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here