Dla astygmatyków – okulary czy soczewki kontaktowe?

To szczególnie trudne pytanie dla osób, które właśnie wykryły u siebie wadę niezborności oka jaką jest astygmatyzm i nie wiedzą kompletnie w jaki sposób powinny skorygować swój wzrok. Najlepiej zasięgnąć rady specjalisty, aczkolwiek warto naszym zdaniem poznać wszystkie wady i zalety obu rozwiązań, a mianowicie noszenia klasycznych okularów czy soczewek kontaktowych. Sprawdź poniżej jakie korzyści dają Ci te dwa warianty, a także który z nich Twoim zdaniem jest najbardziej komfortowy dla oczu.

Może najpierw wyjaśnimy jeszcze po krótce czym w zasadzie jest astygmatyzm dla osób niewtajemniczonych, a mianowicie jest to wada wzroku polegająca na rozmazywaniu widoczności. Wynika to przede wszystkim ze zniekształcenia rogówki oka, która następnie powoduje odstępstwa od prawidłowego załamywania się światła przez płaszczyznę rogówki. Najczęstszymi objawami astygmatyzmu, czyli inaczej niezborności oka jest nieostre widzenie, mrużenie oczu i problemu z dostrzeganiem szczegółów zarówno z bliska, jak i daleka. Korygowanie wzroku w tym przypadku jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie wzrok może coraz bardziej się pogarszać, a taka osoba może mieć spore trudności z widzeniem. Właśnie dlatego należy się zdecydować na jedną z opcji: okulary korekcyjne albo soczewki toryczne, które opisujemy poniżej.

Szkła okularowe

Przez długi okres czasu uznawane były za jedyny sposób na korygowanie wzroku astygmatyków, co do dzisiaj należy do częstszych rozwiązań. Odróżnia je od innych przede wszystkim grubość, rodzaj i szlif szkieł, które w dodatku są cylindryczne. Oznacza to, że pozwalają na odpowiednie załamywanie się światła pod kątem prostym, co z kolei tworzy punktowe odbicie obrazu na siatkówce oka. Wszystko to przyczynia się właśnie do niwelowania niewyrazistości i dyskomfortu związanego z astygmatyzmem.

Główną zaletą szkieł okularowych w tym przypadku jest wygoda, którą zapewniają okulary, a w zasadzie możliwość ich szybkiego założenia i zdjęcia w razie potrzeby. Jednak powoli na tym kończą się ich dobre strony, ponieważ okulary cylindryczne posiadają bardzo grube i ciężkie szkła, mimo ich oszlifowania one nadal będą bardzo widoczne, co dla wielu osób będzie po prostu onieśmielające, a przy tym uciążliwe, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej okulary te są mocno odczuwalne na nosie. Poza tym pole i kąt widzenia są nieco ograniczone, gdy spojrzymy w dół, bok czy w górę, a wówczas znów widzimy niewyraźne. Z pewnością jednak w porównaniu do soczewek kontaktowych oczy mogą bardziej odpocząć, gdyż mają nieograniczony dostęp do tlenu.

Szkła toryczne

Teraz chcielibyśmy skupić się wyłącznie na soczewkach kontaktowych, które również posiadają szkła cylindryczne, lecz nazywane są torycznymi. Ich elastyczna budowa umożliwia dopasowanie się do kształtu rogówki, niezależnie od jej krzywizny, dzięki czemu załamanie światła będzie odpowiadało prawidłowemu widzeniu. Co najważniejsze, noszenie soczewek jest dla oczu kompletnie nieodczuwalne, a pole widzenia staje się równie szerokie jak podczas spoglądania bez nich. To właśnie najistotniejsze zalety szkieł torycznych, dzięki którym poczujesz się jak wcześniej, gdy Twój wzrok funkcjonował prawidłowo.

Nieodczuwalność i niebywała lekkość to nie jedyne plusy, ponieważ soczewki toryczne można zakupić w różnych wariantach terminu ważności: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy nawet roczne. Wszystko zależy od Twojego przekonania, samopoczucia i możliwości. Warto zauważyć także ich innowacyjną strukturę, która umożliwia swobodne filtrowanie powietrza i oddychanie oka, ale również ochronę przez szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Naprawdę polecamy wybór soczewek torycznych, które sprawiają, że świat widziany znów staje się piękny i wyraźny jak gdyby nigdy nic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here