Czym jest i za co odpowiada automatyka przemysłowa

Automatyzacja procesu produkcji, wspierana przez zaawansowaną elektronikę znacznie usprawnia pracę zakładów. Współcześnie przedsiębiorstwa produkcyjne nie byłyby w stanie osiągnąć dobrych rezultatów odnośnie jakości i efektywności bez pomocy maszyn.

Automatyka przemysłowa zajmuje się automatyzacją procesów wytwórczych i technologicznych. Jest poddziedziną automatyki, czyli działu inżynierii, który odpowiada za sterowanie różnego rodzaju procesami z minimalnym udziałem człowieka lub zupełnie bez tego udziału. W prostszych słowach można napisać, że automatyka przemysłowa steruje pracą maszyn wykorzystywanych na liniach montażowych w fabrykach.

Czym się zajmuje automatyka przemysłowa?

Głównie pomaga w dostarczaniu danych na tematach usterek, odrzutów, problemów z połączeniami, szybkości pracy maszyn itd. Robotyzacja produkcji sprawia, że przedsiębiorstwa mogą produkować więcej coraz lepszych pod względem jakości produktów.

Automatyka przemysłowa jest wyjątkowo potrzebną dziedziną w czasach, kiedy zakłady produkcyjne do funkcjonowania potrzebują możliwie najszybszego i najtańszego sposobu na wytwarzanie jak największej ilości artykułów. Jest to możliwe wyłącznie dzięki automatyzacji wielu procesów, a za tą z kolei odpowiadają nowoczesne maszyny, roboty i inne automatycznie sterowane urządzenia. Wszystkie maszyny musza ponadto współgrać z zaawansowanym oprogramowaniem tworząc zwarty, kompatybilny system tak, aby dostarczały danych przydatnych do bieżącej kontroli i analizy odnośnie procesów produkcyjnych.

Czym się zajmuje automatyka przemysłowa

Co to są systemy automatyki?

Teraz rozszerzmy nieco wiadomości o definicję tzw. systemów automatyki. Są to dodatkowe urządzenia lub dodatkowe maszyny zespolone ze sobą i zainstalowane na liniach produkcyjnych bądź w większych maszynach. Do systemów automatyki możemy zaliczyć m.in. maszyny do magazynowania produktów, maszyny do montażu, a nawet całą linię montażową. Do systemów automatyki wliczają się ponadto różnego rodzaju rejestratory, na przykład kamery, których zadaniem przed rozpoczęciem montażu jest sprawdzenie, czy element nie jest uszkodzony.

Innym systemem automatyki są przykładowo czujniki, które dostępne są w sklepie EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/automatyka-czujniki-c-197_1022.html zainstalowane na liniach produkcyjnych dbające o wykrywanie ewentualnych usterek maszyn, a także urządzenia służące do sterowania maszynami: panele operatorskie (rodzaj komputera z monitorem, klawiaturą, myszką oraz dodatkowymi elementami), sterowniki PLC – https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html do programowania określonych zachowań urządzenia, które wykorzystują wbudowany w dane urządzenie język programowania, oraz urządzenia typu pompy zawory i silniki.

Co to są systemy automatyki

Jaka jest rola oprogramowania w systemach automatyki?

Za kontrolę procesów produkcyjnych w automatyce przemysłowej odpowiada specjalne oprogramowanie – najpopularniejsze to SCADA (z ang. supervisory control and data aquisition) albo DSC (distributed control system). Programy tego typu dostarczają wielu informacji pomocnych na przykład w rozliczaniu pracowników, optymalizacji procesów wytwórczych, sterowaniu procesem produkcyjnym czy szybkiej reakcji na awarie. Cechą charakterystyczną oprogramowania DSC jest fakt bycia tzw. programem rozproszonym, odpowiadającym za sterowanie procesem produkcyjnym przy jednoczesnym dostarczaniu interfejsu graficznego.

Części auomatyki przemysłowej znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

EBMiA.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here