Czy kurs językowy dla seniora jest dobrym pomysłem?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: oczywiście, że tak! Naukę języka można rozpocząć w każdym wieku i osiągać w niej bardzo dobre rezultaty – wszystko zależy wyłącznie od chęci ucznia oraz podejścia lektora. Choć faktem jest, że nowe treści są najlepiej przyswajane przez dzieci i młodzież, to nic nie stoi na przeszkodzie by również ludzie w bardziej zaawansowanym wieku rozwijali swoje językowe kompetencje. Co powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze kursu?

Typ szkoły językowej

Osobowość każdego człowieka jest inna, dlatego decydując się na podjęcie nauki w jakiejkolwiek placówce należy uczciwie przeanalizować swoje predyspozycje i oczekiwania względem zajęć. Przeważająca część szkół oferuje lekcje prowadzone w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem podręczników, jednak są również takie, których działalność opiera się na mniej standardowych rozwiązaniach. Przykładem może być tu GERelis np https://gerelis.pl/  która podobnie jak inne nowoczesne instytucje edukacyjne stawia na zajęcia prowadzone w luźnej, rodzinnej atmosferze oraz kładzie nacisk na naukę języka mówionego pod okiem native speakerów. Obydwa podejścia do edukacji są dobre i mogą dawać oczekiwane rezultaty, jeśli tylko słuchacz zdecyduje się na uczęszczanie na kurs odpowiadający jego preferencjom. W przypadku gdy wolimy bardziej formalną atmosferę znaną z tradycyjnych szkół, lepiej wybrać pierwsze rozwiązanie; jeżeli zaś jesteśmy otwarci na nieszablonowe sposoby nauki oraz najważniejsze jest dla nas opanowanie języka w mowie, warto dać szansę drugiej z wymienionych opcji. 

Kompetencje i charakter lektora 

Zanim zapiszemy się na zajęcia, dobrym pomysłem jest dowiedzenie się jak najwięcej na temat osoby/osób, które będą je prowadzić. Istotne jest to, czy nauczyciel posiada adekwatne kwalifikacje oraz jakie metody edukacyjne stosuje podczas lekcji, lecz niemniej ważną kwestią są jego cechy charakterologiczne. Lektor prowadzący kursy dla osób starszych powinien być cierpliwy, tak by kompleksowo wyjaśniać zagadnienia swoim uczniom bez okazywania znamion irytacji czy złości. Choć nie stanowi to reguły, czasami wytłumaczenie jakiegoś problemu seniorowi zajmuje więcej czasu niż w przypadku osoby młodej – na przykład jeśli jest to sprawa związana z nowoczesną technologią. Dobry nauczyciel musi więc być profesjonalistą nastawionym na pomoc swoim podopiecznym.

Rodzaj kursu

Kolejnym niezmiernie ważnym aspektem jest to, na jaki typ zajęć się zdecydujemy. Ma to ścisły związek z celem, w jakim chcemy nauczyć się danego języka. W obecnych czasach, gdy rodziny bywają rozsiane po całym kontynencie lub nawet świecie, głównym założeniem osób uczęszczających na kursy językowe jest ułatwienie komunikacji zarówno z przyjaciółmi i krewnymi, którzy nie posługują się językiem polskim, jak również z ogólnie pojętym otoczeniem podczas odwiedzin u bliskich mieszkających za granicą. W takiej sytuacji dobrze jest zapisać się na kurs typowo konwersacyjny, zwłaszcza jeśli nasze kontakty są oparte głównie na tradycyjnej rozmowie. Jeśli natomiast więcej piszemy, standardowe zajęcia będą najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnie do wyboru konkretnego języka, zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest dziś angielski, uznawany poniekąd za uniwersalny środek porozumiewania się z obcokrajowcami; warto więc wziąć go pod uwagę. Jeżeli jednak nie posiadamy predyspozycji do jego nauki lub nasi bliscy zamieszkują kraj nieanglosaski, spróbujmy opanować podstawy tamtejszego języka urzędowego – z pewnością rodzina i znajomi będą tym mile zaskoczeni, a podczas wizyty u nich będziemy czuć się swobodniej w trakcie zwiedzania czy pobytu w miejscach publicznych.

 Cel nauki i osobiste preferencje

Powodów, dla których wykazujemy chęć nauczenia się nowego języka obcego może być całe mnóstwo. Poza wspomnianym wcześniej ułatwieniem kontaktów z przyjaciółmi i krewnymi, nauka może mieć też bardziej osobistą przyczynę, na przykład związaną z naszym hobby. Niezależnie od wieku, rozwijanie swoich pasji jest bardzo ważnym elementem życia każdego z nas. Jeśli więc na emeryturze odkryjemy w sobie żyłkę podróżnika, dobrym pomysłem będzie nabycie nowych kompetencji językowych lub poszerzenie tych już posiadanych, by podczas wyjazdów zagranicznych czuć się bardziej komfortowo w obcym środowisku. Bez względu na to, jakie są nasze założenia związane z praktycznym użyciem języka w przyszłości, z całą pewnością można stwierdzić że ważne osobiste cele działają niezwykle motywująco na uczestnika kursu i dzięki nim postępy w nauce są bardzo widoczne.

Zajęcia językowe są świetnym pomysłem na dodatkową aktywność intelektualną i nie ma tu znaczenia wiek osób w nich uczestniczących. O ile osoby pracujące i te w wieku szkolnym uczęszczają na nie zwykle w celu rozwoju zawodowego lub przygotowania do egzaminów, o tyle seniorzy robią to głównie dla własnej przyjemności, co stanowi ich główną przewagę nad przedstawicielami innych grup wiekowych – bowiem nauka pozbawiona przymusu daje zazwyczaj najlepsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here